Norcolor Webáruház

Telephely
Cím: Fót, Móricz Zsigmond út 33, 2151

Szárazépítészet

Mire jó a szárazépítészet?

 

Szárazépítészet

 

Válaszfal

 

A gipszkarton válaszfalak alkalmazása a hagyományos válaszfal szerkezethez képest jelentős költségcsökkenést eredményezhet. A fal üreges szerkezete a legjobban alkalmas minden épületgépészeti és elektromos vezeték gazdaságos elhelyezésére, szerelvények vagy hő-, illetve hangszigetelés beépítésére.

Az azonnal sima, száraz falfelület tetszőlegesen festhető, tapétázható és csempézhető. A hang- és a hőszigetelés terén is megállják helyüket a gipszkarton falak, bármely összehasonlításban. Mindemellett a falsúly 25-50 kg/m². 

Ami az egyik legfőbb előnye, hogy egy kis felkészüléssel, saját magad is meg tudsz birkózni pl. egy egyszerű válaszfal felépitésével!

A leggyakrabban alkalmazott építési mód az oszlopvázas építés fém tartószerkezetre. Az épületfizikai követelmény és a falmagasság függvényében általában 2 x 1 vagy 2 x 2 réteg gipszkarton burkolatot készítünk.

A falszerkezetek statikai és épületfizikai adottságai a vázszerkezet, a gipszkarton lapok és a fal üregében helyezett szigetelő paplan együttes hatásából adódnak. Így olyan szerkezeteket hozhatunk létre, amelyek nagymértékben alkalmazkodnak az épület adottságaihoz. Ha az épület felhasználási célja megváltozik, a válaszfalak kismértékű munkaráfordítással gyorsan elbonthatók.

A szerelőfalak segítségével megépített válaszfalak jelentős előnnyel bírnak a hagyományos közfalakkal szemben. Szokásos építési mód a fém profilokból épített, esetenként falécezéssel kiegészített állványzat készítése.

 

Válaszfalak – mindkét oldalon 1 réteg gipszkarton

Anyag

Egység

Anyagszükséglet

Gipszkarton lap

2,0

Vízszintes UW profil

m

0,8

Függőleges CW profil

m

2,0

Akusztikus szalag – öntapadós

m

1,3

3,5 × 25 mm-es gyorsépítő csavar

db

26

Beütődübel

db

1,8

Hézagoló anyag

kg

0,6

Felületsimító glett

kg

0,2

Bandázsszalag

m

3,2

Ásványgyapot szigetelőanyag

1,0

 

Álmennyezet

 

Az álmennyezeteket fa vagy fém tartószerkezettel azért építjük, hogy a helyiség belmagasságát lecsökkentsük, vagy hogy a teherhordó födém alatt futó vezetékeket eltakarjuk.

Ezen felül az álmennyezetek szigetelő paplan kombinációval még további kedvező hatásokat biztosíthatnak:

  • Fűtési költség megtakarítás javított hőszigetelési érték által.
  • A meglévő nyers födém léghang szigetelésének javítása mintegy 8 dB-el.
  • Hangteher-szint csökkentés és utólagos szabályozás perforált és sliccelt lapok beépítésével.
  • A tűzgátlási értékek esetleges javítása.

TUTI TIPP!

Általános szabály, hogy egy egész táblával indított felület folytatásaként a mellé soroló második sort illik egy fél táblával kezdeni..:)

 

az Előtét falak

Mikor lehet előtétfalakat alkalmaznunk? 

Amikor például  el szeretnénk takarni a régi falfelületünket.Netán ha ez a falunk nedvesedik, akkor az előtétfal megépítése után mi lesz a fal mögött? A válasz: semmi, ugyanúgy fog vizesedni, esetleg penészedni is . Bár a gipszkarton képes átengedni a vízpárát, a fal természetes szellőzését visszafogja. Ezzel a dologgal tehát körültekintően szabad csak eljárni. Ebben az esetben ez ideiglenesen tud működni, úgy lehet csak számolni vele. 

Amikor a hőszigetelésen szeretnénk javítani, de nem bonthatjuk le a már meglévő falunkat. Itt elsősorban a falba szánt szigetelés minősége és vastagsága fogja meghatározni az eredményünket! 

Amikor a falunk hangszigetelése nem elégséges. Egy előtétfal jó hang és hőszigetelő képességű, megfelelő tömörségű szigetelő gyapot használatával. Itt elterjedt gyakorlat még hogy a gipszkarton rétegek számát duplázzák, ezáltal egy nagyobb tömegű, jobb hang és rezonancia elnyelő képességű falunk lehet!

A gipszkartonozás is egy szakma. Számtalan dologra kell figyelni kivitelezésnél. Egyrészt egy kitűnő alkalom a DIY híveinek, másrészt azért egy szakemberrel mindenképpen konzultálj! Amennyiben nincsen saját gipszkartonosod,  kereshetsz a saját ingyenes Szakember kereső adatbázisunkban!

Tipikus hibák:

 

A vázszerkezet nem elég sűrű. A gipszkarton táblák mozgása miatt a sarkok kirepedhetnek. Ezt a hiányosságot utólag nem nagyon lehet újraépítés nélkül javítani. Átmeneti megoldás a folyamatos utólagos javítás a repedéseknél. Ilyen esetekben célszerű kimondottan gipszkarton banázsolásához gyártott ragasztót és erősebb bandázsszalagot használni. Ha megakadnál, keress minket, vagy szakembereinket! 

A lapok toldásainál, nincsen vázszerkezet. A legtöbb esetben az alátámasztás nélkül mozgó táblák kirepedhetnek. Sajnos ennek javítása is elsősorban a fent említett anyagtípusokkal lehetséges bontás nélkül.

A tetőtereknél tipikus probléma még, a nem megfelelő rétegrend nyomán lecsapódó pára, ami megjelenik vizes foltokként az alsó sarkokban. Nem nagyon javítható külsőleg. Megoldásához javasoljuk a Szakember keresőnket! 

A profilok:

Léteznek profilok fémből, és fából.

A fémmel kevesebb a probléma, mert nem vetemedik úgy mint a fa. A fém profilból léteznek különböző vastagságúak. A vékonyabbak 0,5 mm es vastagságúak, a vastagabbak 0,6 mm es-ek! Látszólag ez nem tűnik soknak, de a merevséget tekintve a vastagabb, sokkal használhatóbb. A vékonyabbiknál előforduló tipikus hiba az hogy a csavar kiszakítja a saját menetét. Ilyenkor csak máshová fúrod a csavart, ezzel megoldottad a problémát. 

Tetőterek bandázsolásához