Norcolor Webáruház

Telephely
Cím: Fót, Móricz Zsigmond út 33, 2151

Burkolás? Megcsinálnád? Miért ne!

Csempézzünk!

Burkolás, Fugázás 

Fontos!

Mielőtt kétségbe esnél a lent írottak bonyolultságán, felhívjuk figyelmedet az ingyenes Szakember keresőnkre!  

Aljzatkiegyenlítés

Sorrendben első az alapozás. Az aljazat lealapozása ésszerű és szükséges lépés annak érdekében, hogy a kiegyenlítő anyagok a lehető legjobban tapadhassanak az alattuk lévő réteghez. Megkülönböztetünk szívóképes és nem szívóképes aljzatokat, melyek más-más alapozóanyag használatát igénylik. Az alapozóra kerül a felületkiegyenlítő réteg. Számos esetben a tapadóhidat az aljzatkiegyenlítő réteggel együtt, “friss-a-frissre” eljárással hordják fel.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő aljzatkiegyenlítőt?

Amennyiben egyenetlen lett a beton, vagy az aljzat túl alacsonyan van, esetleg lejtést kell képezni, akkor aljzatkiegyenlítésre van szükség.

A megfelelő anyag kiválasztásához tudnunk kell a következőket:

  • Milyen alapfelületre szeretnénk aljzatkiegyenlítőt használni? (beton, fa, meglévő burkolat, esztrich )
  • Kültérben vagy beltérben van szükség a kiegyenlítésre?
  • Milyen vastagságban kell kiegyenlíteni?
  • Vízszintes vagy függőleges felületet kell kiegyenlíteni?
  • Milyen burkolat kerül majd az aljzatkiegyenlítésre?
  • Van-e padlófűtés?
  • Milyen igénybevételnek lesz kitéve az aljzat?

Néhány fontos, az aljzatkiegyenlítéshez kapcsolódó alapszabály:

1. Dilatációs távtartó a falak illetve a függőleges szerkezetek csatlakozásánál.

2. Alapozás: minden esetben szükséges!

3. A keverővíz mennyisége csak és kizárólag a csomagoláson feltüntetett legyen.

4. Ha lehet, egy rétegben legyen a szükséges vastagság kiöntve. A több rétegben történő aljzatkiegyenlítés nem lehetetlen, sokan alkalmazzák, de a nem megfelelő előkészítés miatt sokkal magasabb a hibaszázaléka.

5. Ne feledje, az ideális felület eléréséhez használjon tüskés hengert még friss, kiöntött állapotában.

6. Felhasználás előtt kérjük, feltétlenül olvassa végig a termékek műszaki adatlapját.

LF 1 mélyalapozó

Felhasználásra kész, vizes diszperziós alapozó, nedvszívó aljzatok (pl.: beton, esztrich, mészcement vakolat) kent szigetelések, kiegyenlítés, ragasztás, stb. előtti elôkezelésére, alapozására. Kék kontrollszín.

Kiadósság:

1 kg kb. 7-10 m2-re elegendő alapfelülettől függően.

Terasz

Egy családi ház kivitelezése során a burkolási munkák közül sok szempontból a kültéri terasz burkolása a legkritikusabb, mert sokkal intenzívebben érik a különböző környezeti hatások, mint pl. a hőmérsékletváltozás és a nedvesség.

A különböző burkolóanyagoknak, mint minden más anyagnak a hőmérséklet változásával változik a mérete. Ha ez a hőmérsékletváltozás gyorsan játszódik le, akkor ez fokozottabb terhelést jelent a burkolatra nézve. Ezek az esetek általában a téli időszakban történnek, amikor a fagyás-olvadási ciklus naponta többször lejátszódhat, vagy egy nyári napsütötte terasz esetén, amikor egy zápor pár perc alatt akár 20-30°C-kal csökkentheti a burkolat hőmérsékletét (hősokk). Ezért nem minden esetben elegendő csak fagyálló ragasztót alkalmazni kültérben, mert a hőtágulásból származó mozgásokat ezek a ragasztók nem tudják megfelelően kompenzálni, és az aljzattól elválhat a burkolat. Ilyen esetekben célszerű fagyálló és flexibilis ragasztót használni

A flexibilis ragasztó a burkolat mozgását követni tudja, de ha a burkolólapok felmelegedve, pozitív méretváltozás után egymáshoz feszülnek, akkor szintén elválhatnak az aljzattól. Ezért nagyon fontos a burkolat dilatációja, azaz a mozgási hézagok megfelelő kialakítása. A kültéri padlóburkolatokat alaprajzi elrendezésüktől, méretüktől függően 10-15 m2-enként ajánlott dilatálni. Ez többféle módon történhet; vagy az erre a célra gyártott dilatációs profilokkal, vagy helyenként szélesebb fugát hagyva szilikonnal. A lábazati csatlakozást is érdemes szilikonnal tömíteni, a fugázást pedig flexibilis fugázóanyaggal végezni.

A kültéri burkolatok másik nagy „ellensége” a nedvesség, mely általában a ragasztóban lévő üregekbe beszivárogva megfagyás után mechanikai sérüléseket okoz, és ez által válik el a burkolat. A nedvesség a ragasztóréteghez két irányból juthat el: felülről (pl. csapadék), vagy alulról (pl. talajpára). A felülről érkező nedvesség általában a fugákon, vagy a burkolat sérülésein, hibáin keresztül juthat be a burkolólap alá. A fugákba alkalmazhatunk vízzáró fugaanyagot, de ettől gazdaságosabb megoldások is vannak. Például a ragasztórétegben lévő üregek, légrések mennyiségét a minimálisra csökkentjük, és így a nedvességnek nem hagyunk helyet. Ez két módon történhet. Az egyik megoldás, ha a ragasztóval az aljzatot is, és a burkolólap hátoldalát is megkenjük (kétoldalas ragasztás). A másik megoldás a folyékonyágyas ragasztók alkalmazása.

Ezek a ragasztók a speciális műgyanta adalékok miatt hígabb kozisztenciájúak, terülésre hajlamosak, ezáltal a burkolólap hátoldalának megkenése nélkül teljes felületű ragasztást eredményeznek. Az alulról érkező nedvesség tipikus esete, amikor a talajban lévő pára átdiffundál a szigeteletlen aljzaton, és a burkolólap hátoldalán kicsapódik. Ezt megakadályozni egy alternatív szigetelés beépítésével tudjuk. Erre a célra egy kétkomponensű flexibilis kenhető szigetelés a legalkalmasabb. A szigetelést a burkolás feltételeinek megfelelő aljzatra kell felhordani az előírások szerint, és a bitumenes szigetelésekkel ellentétben közvetlenül ragasztható rá a burkolat. A szigetelés repedésáthidaló képessége nagy (2 mm), de a csatlakozó szerkezeteknél az élekben várható intenzívebb mozgásokat nem képes áthidalni, ezért javasolt hajlaterősítő szalag beépítése is. A kétkomponensű flexibilis kenhető szigetelés alkalmazása megakadályozza a talajban lévő sók felszivárgását is.

Ezeket az információkat burkolás előtt érdemes átgondolni, burkolómesterrel megvitatni, mert a szakszerű anyagokkal történő kivitelezés a burkolatunk élettartamát nagymértékben növelheti.

TUTI TIPP!

Beleálljak?

Tételezzük fel hogy van egy olyan helyiséged, vagy inkább életszerűbb, mondjuk ha egy konyhai felület a pult mögött, aminek nagy levegővétel után nekiállsz te magad, mert a mester csak hosszú előjegyzés után érne csak rá.

Használj szintező csempekeresztet! Segítség az amatőröknek is. Ezek a műanyagból készült szintezők egy szintbe hozzák a csempe lapok felületeit ezáltal a két burkoló lap találkozása tökéletes lesz minden dimenzióban. Felhasználás után ezek újra felhasználhatóak! 

Csempe csempére, vagy bármire?

Mi van akkor ha…

Ha mondjuk van egy olyan csempézett felületünk, ami teljesen stabil, kell e, muszáj e levernünk újracsempézéshez? Nos, nem kell feltétlenül. Egy speciális tapadóhíd alkalmazásával, egy ilyen, nem nedvszívónak nevezett felület ugyanúgy burkolható, mintha az például szűz mész-cement homok alapvakolat lenne.

Ezek a tapadóhidak lehetnek egy vagy két komponensűek, erős gyantát, és fonom kvarchomokot tartalmaznak. A csempézés előtt egy nappal, ezt a tapadó hidat felhordjuk egy teddy hengerrel, majd többnyire egy napos száradási idő után szilárd, és rendkívül érdes ragasztható,  felületet adnak. Ezek alkalmazhatóak kül-beltérben egyaránt! Alkalmazhatóak másik csempére, zománcozott felületre, bármilyen préselt lapárura (OSB, Bútorlap, fafelület).

A MEGOLDÁS A......